WystawyBieżące
WYSTAWA MALARSTWA Z KOLEKCJI WAŁBRZYSKIEJ GALERII SZTUKI BWA


Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA jest galerią prestiżową, cenioną w Polsce za szereg interesujących realizacji wystawienniczych. Celem działalności Galerii jest promowanie sztuki współczesnej przez prezentację ciekawych i oryginalnych postaw twórczych artystów z kraju i z zagranicy. Ich profesjonalna realizacja znalazła uznanie w oczach fachowców, sponsorów oraz mediów, ale przede wszystkim spotkała się z ogromnym zainteresowaniem publiczności polskiej i zagranicznej.
Galeria posiada także unikatową i bogatą kolekcję współczesnego szkła artystycznego, którą gromadziła na przestrzeni kilkudziesięciu lat poprzez organizowanie plenerów szklarskich w okolicznych hutach szkła.
Oprócz zbiorów szkła, w posiadaniu Biura Wystaw Artystycznych jest również kolekcja grafiki i malarstwa na podłożu papierowym, najwybitniejszych twórców polskich. Kolekcję galeria zgromadziła m.in. dzięki organizowanym w latach 1981 – 1991 plenerom malarskim w Polanicy i Dusznikach Zdroju.

Nazwiska artystów prac biorących udział w wystawie:
Andrzej Will, Janusz Konecki, Adam Hoffmann, Paweł Trybalski, Janina Kraupe, Danuta Makowska, Justyna Szypura, Tadeusz Marciniak, Stefan Damski, Kazimierz Starościak, Andrzej Basaj, Ludwik Jaksztas, Jadwiga Krajewska, Vassilis Jeropoulos, Cyryl Bartkowiak, Eugeniusz Geno Małkowski, Henryk Waniek, Marian Wołczuk, Elżbieta Terlikowska, Zbysław Maciejewski, Irena Popiołek, Agnieszka Starościak, Norbert Wieschalla, Rafał Strent.SPOTKANIA W GALERII


Serdecznie zapraszamy uczniów i nauczycieli na wykłady
dot. aktualnych ekspozycji wraz ze spotkaniami autorskimi. Czytaj więcej...wystawa przedłużona do dnia 30 listopada br.


Dr Roland Held

Malarstwo Macieja Bernhardta
(...). Maciej Bernhardt, rocznik 1953, uczył się techniki malarstwa realistycznego w trakcie studiów na Akademii Sztuk Pięknych w rodzinnym mieście Krakowie. Swój talent do łudząco „prawdziwego” przedstawiania struktury materiału (...) udowodnił początkowo w całkiem innym temacie: W szczegółach z fotograficzną dokładnością oddane, w całości zestawione metodą kolażu grupy modeli, w ekstatycznych pozach wyłaniające się z błyszczącego lakierem i lamą Pięknego Nowego Świata Konsumpcji. Dzięki takim motywom niespełna trzydziestoletni artysta spotkał się z niezwykle kontrowersyjnym odbiorem w depresyjnej rzeczywistości Polski okresu stanu wojennego. Jak doszło w połowie lat osiemdziesiątych, prawie równocześnie z przesiedleniem się do Dűsseldorfu, do zmiany treści obrazów w kierunku własnego wariantu Fantastycznego Realizmu?(...).
(...). Ambicją młodego emigranta nie były tylko quasi-naukowa rekonstrukcja czy będące celem samym w sobie ilustrowanie wzbudzających grozę scenariuszy. Chodziło mu, wg słów Magritte, o przywołanie misterium, odbijającego filozoficzno-metafizyczne pytania; w jego przypadku pytania o rytm, konsekwencje, sens ludzkiej historii, także chyba pytania o przypływy i odpływy kultów i bogów, którzy ostatecznie okazują się być tak samo śmiertelni jak ich wyznawcy, Nie-wieczni w obliczu jedynie Wiecznego: czasu. Maciej Bernhardt wynalazł na to metamorfozy, które są doświadczalne zmysłowo, przestrzennie i symbolicznie. I gdy nadał serii obrazów tytuł Sanktuaria, to może także dlatego, że w przejściowej fazie między politycznymi systemami odczuwał podświadomą potrzebę wymalowania dla samego siebie miejsca ciszy i koncentracji, miejsca schronienia. Czyż mogłoby ono być, w czasach takich jak nasze, po mieszczańsku przytulnie umeblowane ?(...).Zobacz zdjęcia z wernisażu:Zapraszamy do przeczytania wywiadu z dyrektor WGS BWA Alicją Młodecką. Czytaj więcej...

Zapraszamy do naszej galerii:


facebook