Edukacja

SPOTKANIA W GALERII


Serdecznie zapraszamy uczniów i nauczycieli na wykłady
dot. aktualnych ekspozycji wraz ze spotkaniami autorskimi. Czytaj więcej...Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych
oraz
konsorcjum badawcze złożone z pracowników, doktorantów i absolwentów Instytutu Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego

serdecznie zapraszają na spotkanie

inicjujące forum na rzecz wałbrzyskiej kultury
w ramach „Dolnośląskiego Obserwatorium Kultury”

Zapraszamy do rozmów przedstawicieli organizacji realizujących działania na rzecz kultury (instytucje kultury, stowarzyszenia, fundacje, …) i osoby niezrzeszone, lecz związane z działalnością kulturalną.

Pierwsze spotkanie ma charakter organizacyjny i służy przedyskutowaniu wariantów współpracy

Termin: 10 kwietnia br. (czwartek) godz. 16.oo,
Miejsce: siedziba główna WGS BWA, ul. Słowackiego 26
Prowadzenie: Marcin Stabrowski, pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego,
członek Stowarzyszenia „O Kultura” działającego na rzecz działań artystycznych i społecznych

Celem przedsięwzięcia jest zawiązanie zespołu, który będzie działał na rzecz:

  • zwiększenia aktywności kulturalnej mieszkańców Wałbrzycha i okolic
  • poprawiania warunków prowadzenia działań animacyjnych (aktywizujących) związanych z wałbrzyską kulturą (z kulturą w Wałbrzychu).

Można do tego dążyć poprzez:

  • zawiązywanie grupy wsparcia pomiędzy różnymi interesariuszami
  • wyłonienie grupy interesu dla współkształtowania polityki kulturalnej miasta
  • wymianę doświadczeń pomiędzy organizacjami w Wałbrzychu i na Dolnym Śląsku
  • rozwijanie alternatywnych sposobów finansowania
  • promowanie własnych projektów.

Z poważniem
Alicja Młodecka
Dyrektor WGS BWA
Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA serdecznie zaprasza
do aktywnego udziału w proponowanych działaniach malarskich
malowania jaj wielkanocnych - porcelanowych
pod okiem profesjonalisty

Zapraszamy do rezerwacji terminu

Zapisy zamknięteWałbrzyska Galeria Sztuki BWA serdecznie zaprasza
do aktywnego udziału w proponowanych działaniach malarskich
malowania jaj wielkanocnych - porcelanowych
pod okiem profesjonalisty

Zapraszamy do rezerwacji terminu

Zobacz zdjęcia:
27 marca br. - malowanie wielkanocnych jaj - młodzież z IV Liceum Ogólnokształcącego z opiekunem panią Haliną Jasionowską:Obchody Dni FrankofoniiWspółpraca Galerii z księgarnią Polanglo…

Plakat

Z okazji miesiąca Frankofonii na Świecie księgarnia Polanglo od 8 już lat (w marcu) organizuje tydzień kultury francuskiej.

Dnia 19.03 o godzinie 11.00 wałbrzyską księgarnię Polanglo odwiedzili uczniowie SP nr 28 z panią Martą Mączką. Dzieci uczestniczyły w projekcie malarskim i wykonały wspólną pracę plastyczną, tematem której była bajka „Czerwony Kapturek dziś".

Nad wszystkim czuwały pani Jolanta Król z Domu Bretanii i Ilona Sapka z Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA.

Przy organizacji pomogło wydawnictwo MEDIA RODZINA i ich nowa książka Czerwony Kapturek w wielkim mieście.Zobacz zdjęcia:

HAPPENING Z ARTYSTĄ DLA MŁODZIEŻY

Aktualna wystawa prezentowana w WGS BWA, to ekspozycja pracy twórczej wałbrzyskich artystów – członków grupy „Kontrast”.

Grupa ta, to jedna z najstarszych grup artystycznych w Wałbrzychu, powstała w 1995 roku. Od początku moderatorem jej działań twórczych jest Krzysztof Jędrzejec. Pierwotnie gromadziła artystów malarzy, z biegiem czasu przekształciła się w grupę interdyscyplinarną. Do „Kontrastu" należy obecnie 15 osób. Artyści malarze: Barbara Mucha – Brodzińska, Janina Sakowicz, Eugeniusz Kiszczak, Krzysztof Jędrzejec, Alfred Oruba, Alicja Gorbacz- Palacios, Dominik Mysiak , Piotr Puterko, Agnieszka Hundert –Wawrzyniak, projektant wnętrz Paweł Jach, artyści rzeźbiarze: Jan Pałka, Katarzyna Fiołek-Szymala, artyści ceramicy: Zofia Czerw, Stanisław Możdżeń, artystka szkła Katarzyna Karbownik – Urbańska. Przy tej okazji trzeba wspomnieć o dwóch nieżyjących już twórcach, związanych z grupą od momentu jej powstania – Marianie Ruszkiewiczu i Kazimierzu Starościaku.

Na wystawie zobaczyć można dzieła artystów wałbrzyskich, o różnym doświadczeniu, stosujących odmienne techniki i środki wyrazu artystycznego. Gościnnie prezentuje się artysta szkła i fotografii Wojciech Jodłowski. Od pewnego czasu bowiem, Grupa zaprasza do gościnnego i udziału w swoich prezentacjach, artystów profesjonalnych regionu wałbrzyskiego, wyróżniających się indywidualizmem, postawą wobec Sztuki, czy też różniących się od pozostałych środkami artystycznego wyrazu. Zachęcamy do obejrzenia świata wykreowanego przez twórców z grupy Kontrast i ich gości, do wejścia w intymny świat subiektywnych doświadczeń, obserwacji i poszukiwań.

Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych, ul. Słowackiego 26
zaprasza na ok. 1,5 godzinny happening, z udziałem grupy młodzieży z Państwa szkoły
zapraszamy do wzięcia udziału i uczestniczenia w warsztatach performance prowadzonych przez
artystę szkła i fotografii Wojciecha Jodłowskiego

Performance, jest sztuką bezpośredniej obecności – artysty i drugiego człowieka. Oparcie na kondycji psychicznej i fizycznej, czyli cielesnej, oznacza, że podstawowym materiałem, z jakiego powstaje dzieło Sztuki, jest człowiek. Ale nie człowiek w ogóle, nie mówimy tu o metaforze. Mówimy o konkretnym człowieku-artyście. Performer sam dla siebie jest materiałem, z którego tworzy dzieło Sztuki. Powstaje więc, może paradoksalna na pierwszy rzut oka, sytuacja, gdy to artysta jest jednocześnie narzędziem, materiałem, twórcą i rezultatem tej twórczości-dziełem. Występuje tu pewna oboczność w odnoszeniu się do ciała: z jednej strony zostaje ono potraktowane przedmiotowo z nim powiązane.

W sprawie rezerwacji terminu spotkania,
proszę o kontakt:
Lilianna Masiuk
główny specjalista ds. edukacyjnych i organizacyjnych
telefon 74 665 62 62 lub 694 820 376
w godz. 9.oo – 17.oo


Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych
Zamek Książ
serdecznie zaprasza wszystkich chętnych
młodzież i seniorów
do zapisów i udziału w bezpłatnych warsztatach fotograficznych
„MOKRY KOLODION”Planujemy cykl zajęć teoretycznych i praktycznych poświęconych fotografii wielkoformatowej oraz wykonywanej techniką tzw. kolodionu mokrego. Złożoność procesów fotograficznych, które pragniemy wdrożyć, ma pogłębić wiedzę na temat Sztuki fotografii, zwrócić uwagę na uważność w procesie tworzenia oraz uświadomić wartość oryginału. Chcemy uświadomić odbiorcom, jak ważna jest pojedyncza klatka w obrazie fotograficznym. Uzmysłowić, jak istotnym w świecie sztuki jest oryginał. Poprzez wykonywanie fotografii wielkoformatową kamerą, od kadrowania, naświetlania przez własnoręczne wywoływanie negatywu, robienie kopii w ciemni analogowej, chcemy raz nauczyć szlachetnej techniki fotografii oraz "nastroić" uczestników na uważność, w każdym momencie aktu twórczego. Idąc dalej planujemy uczyć uczestników mokrego kolodionu. Techniki wymyślonej w 1852 roku. Zdjęcie na czarnym szkle, powstałe przy użyciu mokrego kolodionu, jest unikatem, niemożliwym do powielenia przy użyciu jakiejkolwiek techniki fotograficznej. Świadomość obcowania z jednym z pierwszych sposobów utrwalania rzeczywistości, wymyślonych przez człowieka oraz wspomniana unikatowość obrazów kolodionowych potęguje w osobie fotografującej poczucie niezwykłego szacunku do obiektu, znajdującego się w kadrze. Tworzenie fotografii kolodionowych to złożony proces, w którym fotograf musi uczestniczyć na każdym jego etapie – od sporządzenia odczynników niezbędnych do wykonania zdjęcia, aż po samą oprawę i ekspozycję. Początkowe oczyszczenie płyty szklanej i kolejno jej oblewanie roztworem bawełny strzelniczej w eterze oraz etanolu, a następnie ekspozycja, ręczne wywoływanie jeszcze mokrej płyty samodzielnie sporządzonym wywoływaczem i utrwalanie fotografii w roztworze tiosiarczanu sodu powoduje, że oczom ukazuje się wprost pozytywowy obraz. Przygotowania do wykonania fotografii w technice mokrego kolodionu wyjątkowo motywują do działania i rozwijają zmysł estetyczny. Najprostsze związki chemiczne, używane w tym procesie, dają nie tylko możliwość obrazowania, ale też pozwalają na różnorakie manipulacje obrazem. Sprzyja to pobudzaniu wyobraźni i niezwykle personalizuje proces powstawania zdjęcia.

Zajęcia teoretyczne, wprowadzające w temat, planujemy rozpocząć przed wakacjami – maj, czerwiec br., natomiast zajęcia praktyczne odbywać się będą od września do grudnia br.
Warsztaty zakończą się wystawą prezentowaną w obu siedzibach instytucji.
Dofinansowanie : Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Prowadzenie : Michał Sitkiewicz, Paweł Sokołowski
Więcej informacji – na warsztatach - ZAPRASZAMY

Paweł Sokołowski. Artysta młodego pokolenia, świetnie rozumiejący się z młodzieżą, absolwent poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Paweł to człowiek obdarzony wyjątkową pasją tworzenia, aktywnie współuczestniczący w projektach wiele wnoszących do polskiej kultury. Jego kilkuletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą, a także praca w Sudeckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, dają nam gwarancję wykonania założeń programowych. Paweł Sokołowski jest laureatem licznych konkursów fotograficznych (m.in. zajął I m-ce w Międzynarodowych Konfrontacjach Fotograficznych w Gorzowie Wielkopolskim w 2008r, był finalistą GD4PhotoArt Competition 2009r. w Bolonii). Czynnie bierze udział w życiu artystycznym jest autorem wystaw indywidualnych (m.in. "Ludzie czarnego Złota" , "Fotografia 2000 2007", "Wałbrzych Fabryczny") Prezentował swoje prace za granicą w Niemczech w Zingst na Festiwalu Fotografii i "ArtVenture" w Saarlandisches Kunstlerhaus w Saaarsbrucken 2009r, w Rosji " Wałbrzych w Petersburgu" ArtCafe St. Petersburg 2009r i we Włoszech „La fotografia's industria” Pinacoteca Nazionale Bologna 2010r. Uczestniczył w wielu plenerach i sympozjach poświęconych sztuce fotografii. Ponadto był dwukrotnym stypendystą Prezydenta i Rady Miasta Wałbrzycha, od marca 2012 należy do ZPAF. Michał Sitkiewicz. Wiedzę na temat alternatywnych technik fotograficznych zdobywał uczestnicząc w warsztatach, uzyskując informacje z anglo i francuskojęzycznych forów internetowych, a także z XIX wiecznych książek i kontaktując się z mistrzami owych technik z Rosji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych i Francji. Od 2009 prowadzi warsztaty i różnego rodzaju pokazy fotografii kolodionowej. Przygotowywał i przeprowadzał między innymi dla Świdnickiego Ośrodka Kultury w Świdnicy, Szkoły w Czarnym Borze (warsztaty dla dzieci, młodzieży i seniorów), w Toruniu, Krakowie i Wałbrzychu. Z wykształcenia jest prawnikiem, a swoją pasję do dzielenia sie wiedzą, realizuje także pracując w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego w Toruniu jako wykładowca programów AutoCad czy Autodesk Revit MEP. Od wielu lat spełnia się jako fotograf i wykładowca szlachetnych technik fotograficznych. W zakresie jego zainteresowań prócz fotografii kolodionowej są także inne rodzaje wykonywania fotografii, m.in. Bayard's direct positive, papier solny, papier albuminowy, cyjanotypia i wiele innych. Szerokie zainteresowania pozwalają mu szybko nawiązać kontakt z uczestnikami każdych prowadzonych przez niego warsztatów, co ułatwia przekazywanie wiedzy fotograficznej. Za koordynację odpowiedzialny jest pracownik Wałbrzyskiej Galerii Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych "Zamek Książ" Lilianna Masiuk , główny specjalista ds. oświatowych, wystawienniczych i organizacyjnych. Posiada 22 letnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą zajmująca się organizacją, koordynacją działań edukacyjnych (w szerokim rozumieniu przeglądy, konkursy, turnieje, zajęcia pozaszkolne, zajęcia wakacyjne ) oraz wystaw amatorskich i artystów profesjonalnych, współpracą z instytucjami kultury, szkołami, świetlicami środowiskowymi, domami dziecka. Czynnie biorąca udział w wydarzeniach artystyczno-kulturalnych Wałbrzycha i regionu.Powakacyjne terminy warsztatów


Zobacz zdjęcia z warsztatów

Finał konkursu fotograficznego.

W dniu 28.08.2013 r. w Ośrodku Społeczno-Kulturalnym Spółdzielni Mieszkaniowej w Wałbrzychu ogłoszone zostały wyniki konkursu fotograficznego „Ukryta natura” zorganizowanego w ramach realizacji projektu „Dla natury”.
Podczas uroczystości obecni m.in. byli: Pani Lilianna Masiuk – przedstawiciel Galerii Sztuki BWA Zamek Książ, Pan Leszek Mazur – Z-ca Dyrektora Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych (DZPK), Pani Monika Marszałek-Bulerska – pracownik DZPK, Pan Alek Ziółkowski – Przewodniczący Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK Oddział Wałbrzych, Pan Takis Makadansis – artysta plastyk, Pan Krzysztof Żarkowski – artysta fotograf, Pani Halina Krajewska – instruktor plastyki oraz Pan Jerzy Kristen – Z-ca Prezesa SM Podzamcze. Znawcy i pasjonaci fotografii bardzo wysoko ocenili zgłoszone do konkursu zdjęcia prezentowane na zaaranżowanej wystawie. Stwierdzili, że szczególne wrażenia zrobiły na nich ujęcia roślin i owadów bardzo rzadko spotykanych w naszej strefie klimatycznej. Do konkursu zgłoszono 80 zdjęć w pięciu kategoriach wiekowych. Nagrody i wyróżnienia otrzymali:

Kategoria – 7 lat
I miejsce – Hania Borecka
II miejsce – Nicoletta Stasiak
III miejsce – Kacper Gałązka


Kategoria od 8 do 9 lat
I miejsce - Mateusz Iwaszkiewicz
II miejsce - Wiktoria Adamczyk
III miejsce - Sebastian Brych
Wyróżnienia: Maja Gąszczak i Blanka Maj


Kategoria od 10 do 11 lat
I miejsce - Paulina Rodziewicz
II miejsce - Szymon Mielczarek i Szymon Ziemniak
II miejsce - Weronika Mielczarek
Wyróżnienia: Klaudia Ziemniak


Kategoria od 12 do 13 lat
I miejsce - Emilia Miękina
II miejsce - Natalia Rodziewicz
II miejsce – Ola Okupna


Kategoria powyżej 13 lat
Wyróżnienie – Dominika Skowrońska


Wszyscy laureaci i uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe o tematyce przyrodniczej oraz zestawy zabawek solarnych. Każdy otrzymał również wydawnictwa i upominki z Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych.

Dodatkowo za zdjęcie inspirowane tematyką konkursu oraz walory estetyczne pokazujące tajemniczy świat przyrody Paulina Rodziewicz otrzymała dyplom i nagrodę specjalną od Zarządu Komisji Fotografii Krajoznawczej PTTK Odział Wałbrzych.

Natomiast Krzysztof Żarkowski uhonorował wybranych autorów zdjęć posiadających oryginalne walory artystyczne. Podpisywał też dedykacje w albumach ze zdjęciami, których jest autorem. Albumy „Ziemia wałbrzyska” dla laureatów pierwszych miejsc przekazał Starosta Wałbrzyski.

W przeddzień wydarzenia komisja konkursowa dokonała oceny wszystkich prac zgłoszonych zarówno do konkursu fotograficznego jak i plastycznego „Energia z natury”, którego wyniki ogłoszone zostaną w dniu 4 sierpnia o godz. 17: 00 w Pasażu TESCO.

Działania zorganizowane zostały w ramach realizacji projektu „Dla natury” będącego laureatem konkursu grantowego Funduszu Naturalnej Energii, którego organizatorem jest GAZ -SYSTEM.


Zobacz zdjęcia z obrad Jury

Zobacz zdjęcia z rozdania nagród
Zobacz zdjęcia z finałuLista dzieci zgłoszonych do Warsztatów

Warsztaty odbywać się będą w miesiącu marcu, pod okiem artystki malarki Beaty Pflanz, która w miesiącach listopad - styczeń miała ekspozycję swoich dzieł w WGS BWA. Niezwykle energetyczna artystka a zarazem instruktor i opiekun, mieszka w Suchym Lesie pod Poznaniem. Ma ogromne doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą, otwiera innych na sztukę. Na przestrzeni wielu miesięcy, artystka sprowokowała happeningi i akcje, konsekwentnie realizując swoje wszystkie założenia.

Warsztaty zakończą się uroczystym wernisażem z wręczeniem upominków uczestnikom oraz wystawą powarsztatową.

WGS BWA Zamek Książ zwraca koszty przejazdów biletów dla uczestników na linię autobusową nr „8”

Ilość miejsc ograniczona – 30 osób.
Wszelkie informacje: WGS BWA Zamek Książ, Lilianna Masiuk 74/665 62 62
zobacz zdjęcia z wernisażu (fot. Kazimierz Masiuk)
zobacz zdjęcia z warsztatów (fot. Kazimierz Masiuk)


Zobacz relację fotograficznąWałbrzyska Galeria Sztuki BWA Zamek Książ
zaprasza na
wystawę fotografii "Otwarcie"
Wernisaż odbędzie się
25 lutego o godz. 17.oo
w Galerii „Korytarz” WGS BWA Zamek Książ

Jest to zbiorowe dzieło uczestników warsztatów prowadzonych przez Katarzynę Karczmarz i Pawła Sokołowskiego. Studio Instytut Fotografii, to nowa inicjatywa, która ma wypełnić lukę w edukacji fotograficznej w naszym mieście. Kładziemy nacisk na indywidualny rozwój kursantów, dlatego wystawa będzie rożna stylistycznie. Gwarantujemy mocne wrażenie estetyczne i wysoki poziom prac.

Autorzy:

Natalia Bochenek
Anna Wawrzyniak
Katarzyna Karczmarz
Łukasz Stabrowski
Rafał Cechnicki
Sławek Kmiecik
Norbert Wawrzyniak
Paweł SokołowskiKonkurs Plastyczny dla dzieci i młodzieży „Pomóżmy przyrodzie rozkwitnąć na wiosnę”

ORGANIZATOR:
Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA „Zamek Książ”
ul. Piastów Śląskich 1
58-306 Wałbrzych,
FUNDATOR NAGRÓD:
PGNiG SA Gazownia Wałbrzyska

Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych
„Zamek Książ” zaprasza dzieci i młodzieży do udziału w Konkursie Plastycznym
„Pomóżmy przyrodzie rozkwitnąć na wiosnę”


ZADANIE:
wykonanie i nadesłanie maksymalnie 3 prac w technice pastelu olejnego lub suchego. W przypadku pastelu suchego, praca musi być zabezpieczona przed osypywaniem (należy spryskać prace fiksatywą lub lakierem do włosów).
Prace nie mogą przekraczać wymiarów 50cm/70cm. W przypadku oprawy pracy w passepartoult rozmiar nie może przekraczać wymiarów 50cm/70cm wraz z passepartoult. Oprawa pracy w passepartoult nie jest konieczna.
Na odwrocie prace muszą być opisane komputerowo: imię, nazwisko, kategoria wiekowa, adres, telefon kontaktowy, e-mail, nazwisko opiekuna/nauczyciela i Jego e-mail (wklejka).
Prace należy adresować :
Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA Zamek Książ
ul. Piastów Śl. 1, 58-306 Wałbrzych,
z dopiskiem konkurs plastyczny – Lilianna Masiuk.
Oceny prac dokona jury konkursowe powołane przez Organizatora (wałbrzyscy artyści-plastycy), które wyłoni zwycięzców we wszystkich kategoriach wiekowych (I, II, III miejsce, 3 wyróżnienia) oraz zakwalifikuje prace na wystawę pokonkursową.
Laureaci konkursu oraz opiekunowie zostaną powiadomieni o werdykcie jury konkursowego poprzez podane adresy e-mailowe.
Wyniki konkursu zostaną zamieszone na stronie internetowej Organizatora http://www.bwa.walbrzych.pl

TERMIN REALIZACJI:
01 grudnia 2011 – ogłoszenie konkursu
03 marca 2012 – termin nadsyłania prac konkursowych, ostateczny termin wpłynięcia
15 – 16 marca 2012 - obrady jury konkursowego
30 marca 2012 – uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej i wręczenie nagród .
30 marca – 20 czerwca 2012 –czas trwania wystawy
Wystawa pokonkursowa, towarzyszyć będzie wystawie prac artysty LEONA MACIEJA- MATSCHAY, który pracuje cyklami realizując problemy związane z mottem jego twórczości: "... prawdziwa twórczość artystyczna wymaga otwartości, wrażliwości na drugiego człowieka oraz szczerości i uczciwości w wyrażaniu przeżyć twórcy”.

UCZESTNICY:
I kategoria wiekowa – uczniowie Szkół Podstawowych kl. I-III
II kategoria wiekowa – uczniowie Szkół Podstawowych kl. IV-VI
III kategoria wiekowa – uczniowie Szkół Gimnazjalnych


ZASTRZEŻENIA ORGANIZATORA:
W Konkursie mogą brać udział uczniowie ze szkół wałbrzyskich oraz Szczawna Zdroju
Organizator nie bierze odpowiedzialności za uszkodzenia prac w czasie przesyłki.
Prace, które nie spełnią wymogów regulaminowych nie będą oceniane.
Organizator zastrzega sobie prawo do reprodukowania prac w materiałach reklamowych – promocja zadania.
Prace laureatów konkursu oraz zakwalifikowane do Wystawy przechodzą na własność Organizatora, pozostałe prace można odebrać w ciągu miesiąca od dnia otwarcia wystawy pokonkursowej.

WSZELKICH INFORMACJI DOTYCZĄCYCH KONKURSU UDZIELA

KOORDYNATOR ZADANIA LILIANNA MASIUK tel. 74/665 88 24, wystawy@bwa.walbrzych.plW grudniu br. Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystawa Artystycznych „Zamek Książ” była współorganizatorem konkursu plastycznego „Moja okładka na książkę”. Organizatorem działania był Zespół Szkolno Przedszkolny nr 1 w Wałbrzychu.
W dniu 05 grudnia odbyło się posiedzenie jury, natomiast 13 grudnia br. w Galerii Korytarz WGS BWA Zamek Książ odbył się uroczysty wernisaż i otwarcie wystawy pokonkursowej. Laureaci otrzymali dyplomy oraz upominki, brały udział w programie artystycznym przygotowanym przez uczniów ZSP nr 1.

Jury w składzie:
1) Lilianna Masiuk – przedstawiciel WGS BWA Zamek Książ – Przewodnicząca
2) Anita Anna Wach – artysta/malarz – członek
3) Iwona Szemberg – nauczyciel nauczania początkowego – członek

przyznało następujące miejsca oraz nagrody:
W kategorii wiekowej klas I – 3 nagrody główne oraz 1 wyróżnienie:
I miejsce
Agata Michoń za ilustrację do książki zatytułowanej „Duch, który się bał” z PSP nr 28
II miejsce
Wiktoria Retig za ilustrację do książki zatytułowanej „Królewna Wiktoria” z ZSP nr 2
III miejsce
Jagoda Jaworek za ilustrację do książki zatytułowanej „Lo La” z PSP nr 21
Wyróżnienie
Alan Kacprzak za ilustrację do książki zatytułowanej „Miasto przyszłości” z PSP nr 21
W kategorii wiekowej klas II - 3 nagrody główne oraz 1 wyróżnienie:
I miejsce
Vanesa Krawczyk za ilustrację do książki zatytułowanej „BALET” z ZSP nr 2
II miejsce
Bartosz Grabowski za ilustrację do książki zatytułowanej „Bartek w kosmosie” z ZSP nr 2
III miejsce
Paulina Wołczok za ilustrację do książki zatytułowanej „Przygoda Miko” z PSP nr 2
Wyróżnienie
Aleks Drozd za ilustrację do książki zatytułowanej „Podróż za marzeniami” z PSP nr 15
W kategorii wiekowej klas III - 3 nagrody główne oraz 1 wyróżnienie:
I miejsce
Kacper Retig za ilustrację do książki zatytułowanej „Podróż w kosmos” z ZSP nr 2
II miejsce
Malwina Bieda za ilustrację do książki zatytułowanej „Marzenia hipcia Karolcia” z ZSP nr 2
III miejsce
Weronika Biskup za ilustrację do książki zatytułowanej „Zwariowany kamyczek” z PSP nr 23
Wyróżnienie
Hanna Zając za ilustrację do książki zatytułowanej „Domy nocą” z ZSP nr 1
W kategorii wiekowej klas IV-VI - 3 nagrody główne oraz 1 wyróżnienie:
I miejsce
Aleksandra Puk za ilustrację do książki zatytułowanej „Barwy i Szarości” z PSP nr 37
II miejsce
Alicja Woźniak za ilustrację do książki zatytułowanej „Barwy Jesieni” z ZSP nr 2
III miejsce
Kamil Chmielecki za ilustrację do książki zatytułowanej „Złudzenia optyczne” z PSP nr 37
Wyróżnienie
Aleksandra Wojtasińska za ilustrację do książki zatytułowanej „Pod podłogą” z PSP nr 37
Jury przyznało nagrodę specjalną za najbardziej oryginalny tytuł pracy
Sebastian Spytkowski „Gadające skarpetki”
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2
Ponadto zakwalifikowało 20 prac do wystawy pokonkursowej
Pomysłodawca , Organizator Konkursu : Renata Gileta
Koordynator zadania : Lilianna Masiuk
Zobacz relację fotograficzną

WAKACYJNE SPOTKANIA ZE SZTUKĄ
Zobacz galerię fot. T. Girin.Wernisaż wystawy prac uczestników Grupy Artystycznej "OtwARTe"

Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych Zamek Książ
Dyrektor Zespołu Szkół Nr 8 w Wałbrzychu
Grupa Artystyczna „Otwarte”
zapraszają na wernisaż wystawy prac uczestników Grupy Artystycznej "OtwARTe"
Nowa data wernisażu "Otwarte", 09.11.10 (wtorek) godz. 18.oo Galeria Korytarz.

Wystawa będzie prestiżowym ukoronowaniem działań podjętych w roku szkolnym 2009/2010. W listopadzie 2009 roku Uczniowie klas pierwszych Zespołu Szkół Nr 8 w Wałbrzychu kierunek: Organizacja Reklamy zawiązali Grupę artystyczną „OtwARTe”. Młodzież wzięła udział w konkursie dotacyjnym MAKE A CONNECTION- Przyłącz się” i została laureatem IX edycji tegoż konkursu. Inicjatorką i opiekunką projektu jest nauczyciel rysunku i historii sztuki artysta plastyk p. Emilia Heiler.Zobacz galerię

"…Prace plastyczne (pastele i rysunki) powstały podczas zajęć i warsztatów artystycznych zorganizowanych przez Grupę artystyczną „OtwARTe” w ramach projektu artystyczno-edukacyjnego „OtwARTa pracownia plastyczna”. Dotację przeznaczyliśmy na zakup podstawowego wyposażenia pracowni: tj. sztalug, antyram do ekspozycji prac oraz niezbędnych artykułów plastycznych. Poza tym zorganizowaliśmy warsztaty malarskie dla uczniów naszej szkoły, oraz warsztaty malarskie dla gimnazjalistów, którzy chcą kształcić się na kierunku: technik organizacji reklamy. Warsztaty były okazją do wspólnej pracy twórczej z członkami Grupy artystycznej i spotkaniem ze studentem Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu Michałem Węgrzynem. Gościem specjalnym warsztatów był Pan Kazimierz Starościak , artysta malarz, który w tym roku obchodzi jubileusz pracy twórczej a jego obrazy prezentowane są w Państwa Galerii. Make a Connection to globalna inicjatywa firmy Nokia oraz International Youth Foundation, prowadzona w ponad 20 krajach na świecie, stwarza młodym ludziom możliwości zdobywania wiedzy oraz umiejętności, które są niezbędne do aktywnego włączenia się w życie społeczne. Programy, realizowane w poszczególnych krajach są skoncentrowane na rozwoju wśród młodych ludzi podstawowych umiejętności życiowych takich, jak praca w grupie, rozwiązywanie konfliktów, wiara we własne umiejętności, umiejętne stawianie celów. Dzięki pracowni plastycznej młodzież ma szanse realizować swoje pasje, zachęcać rówieśników do rozwijania zainteresowań artystycznych, do mądrego spędzania czasu wolnego. Chcemy zapraszać do naszej pracowni artystów, znajomych i wszystkich, którzy zechcą poszerzać swoje pasje związane ze sztuką, organizować w pracowni spotkania poświęcone rozmowom o sztuce i poszerzaniem wiedzy o warsztacie plastycznym.

Zależy nam na współpracy ze środowiskiem lokalnym i instytucjami kultury, ponieważ wszystkie nasze działania w tym kierunku będą dodatkowym doświadczeniem w zdobywaniu umiejętności potrzebnych w przyszłym zawodzie- technik organizacji reklamy…”

Koordynator ze strony WGS BWA „Zamek Książ” Lilianna Masiuk
WARSZTATY KREATYWNE Z ARTETERAPII POD NAZWĄ E-W-K-A


WAŁBRZYSKA GALERIA SZTUKI BIURO WYSTAW ARTYSTYCZNYCH „ZAMEK KSIĄŻ” ORGANIZUJE WARSZTATY KREATYWNE

WARSZTATY Z ARTETERAPII POD NAZWĄ E-W-K-A

e – empatia, w – wiara, k – kreatywność, a – asertywność.

Warsztaty wykorzystują wszelkie możliwości twórcze arteterapii, jako sztuki życia dla każdego: malterapii, biblioterapii, choreoterapii i socjoterapii, nauka technik relaksacyjnych.Zobacz galerię

Zadanie projektu nastawione jest na intensywny i realny rozwój grupy uczestników, mających utrudniony start w dorosłość, poprzez słabą sytuację gospodarczo-ekonomiczną wynikającą z wysokiego poziomu bezrobocia w regionie, która utrudnia równy dostęp do kultury oraz prowadzi do patologii.

Wałbrzyska Galeria Sztuki pragnie zaprosić do uczestnictwa w warsztatach młodzież wraz z nauczycielami i opiekunami z dwóch wałbrzyskich szkół - Zespołu Szkół nr 5, Zespołu Szkół Specjalnych Gimnazjum nr 10. Warsztaty poprowadzi pani Ewa Sudy – magister oligofrenopedagogiki (Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, nauczyciel sztuki, arteterapeuta Studium Arteterapii przy Polskim Instytucie Ericsonowskim w Łodzi).

Warsztaty dla dwóch grup realizowane będą w terminie kwiecień-czerwiec 2010r.

Partnerzy projektu : Zespół Szkół nr 5 w Wałbrzychu , ul. Ogrodowa
Zespół Szkół Specjalnych Gimnazjum nr 10

WARSZTATY REALIZOWANE ZE ŚRODKÓW BUDŻETU POWIATU WAŁBRZYSKIEGO

Koordynatorem całości przedsięwzięcia była Lilianna Masiuk - specjalista ds. oświatowo-wystawienniczych BWA
Warsztaty „PAPER GAMI. Japońskie fascynacje. Akademia Twórczych Możliwości”


W sierpniu Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych „Zamek Książ” przeprowadziła I część warsztatów plastyczno-edukacyjnych „PAPER GAMI - japońskie fascynacje. Akademia Twórczych Możliwości”. W warsztatach uczestniczyły dzieci z Domu Dziecka „ Rodzinka” oraz dzieci ze świetlicy środowiskowej „Szczawienko”. Pogoda nam dopisała w 100%, dlatego zajęcia przeprowadziliśmy w plenerze, na terenie Domu Dziecka „Rodzinka”. Warsztaty rozpoczął pokaz multimedialny, który wprowadził uczestników w tajniki czerpania papieru.Zobacz galerię

W czerwcu 2009r. Galeria zorganizowała wraz z Publiczną Szkołą Podstawową nr 21 warsztaty prowadzone przez trzy panie – Japonki, mieszkające w Wałbrzychu od 2 lat oraz przez panią Agnieszkę Deptę, współpracującą z Japończykami na terenie Wałbrzycha - tłumaczkę, zajęcia wprowadzały do I i II części warsztatów dla dzieci i młodzieży „PAPER GAMI – japońskie fascynacje”, które były prowadzone przez artystę plastyka Emilię Heiler i Ewę Rosiek - Buszko, finansowane ze środków Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu.

Warsztaty „PAPER GAMI. Japońskie fascynacje. Akademia Twórczych Możliwości”

Planowane i przygotowywane przez Wałbrzyską Galerię Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych „Zamek Książ” od kwietnia 2009 r. warsztaty „PAPER GAMI. Japońskie fascynacje. Akademia Twórczych Możliwości” rozpoczęły się w miesiącu letnim - wakacyjnym. Dało to szansę i możliwość uczestnictwa dzieciom, które wakacje (z różnych przyczyn) spędzały w mieście.

W sierpniu 2009 r. przeprowadziliśmy pierwszą część warsztatów plastyczno-edukacyjnych „PAPER GAMI - japońskie fascynacje.”. W warsztatach uczestniczyły dzieci z Domu Dziecka „ Rodzinka” oraz dzieci ze świetlicy środowiskowej „Szczawienko” z podziałem na dwie grupy. Pogoda nam dopisała w 100%, dlatego zajęcia przeprowadziliśmy w plenerze, na terenie Domu Dziecka „Rodzinka”. Warsztaty rozpoczął pokaz multimedialny, który wprowadził uczestników w tajniki czerpania papieru. Pani Emilia Heiller – nauczyciel plastyki, rysunku i historii sztuki, podczas wykładu oprócz przedstawienia różnych technik czerpania papieru, zapoznała także dzieci ze światowymi tradycjami tworzenia papieru, szczególnie objaśniona została tradycja japońskiego papieru washi. Ten niezwykły papier jest niezwykle wytrzymały, a przy tym prawie przeźroczysty, wykorzystywany jest przede wszystkim do kaligrafii, która w kraju kwitnącej wiśni urosła do rangi sztuki oraz ma charakter religijny.

Po zapoznaniu się ze stroną techniczną, dzieci mogły przejść do praktycznego zdobywania wiedzy. Każdy uczestnik otrzymał przyrząd do czerpania papieru z przygotowanej pulpy, dowiedział się jak stworzyć go domowym sposobem a także, w jaki sposób stworzyć samą „pulpę”. Po przydzieleniu miejsc pracy (misek z wodą i „pulpą”) uczestnicy warsztatów rozpoczęli czerpanie papieru. Ich zadaniem było stworzenie jak największej ilości papierowych serc, z których następnie stworzona została jedna papierowa kompozycja przestrzenna. Oprócz serc, dzieci tworzyły także koła, twarze, formy przyrodnicze, a także łączyły papier z suchymi roślinami, tworząc rozmaitą fakturę papieru. Dzieła pięknie schły na słońcu i dawały sporo radości młodym autorom. Wszystkie dzieci na zakończenie zajęć otrzymały upominki, a także dyplomy za udział w warsztatach.

2 października 2009 roku w WGS BWA Zamek Książ odbył się wernisaż wieńczący pracę dzieci. Wykonane prace prezentujemy w Galerii Korytarz WGS BWA. Dodatkowo zaprezentowaliśmy twórczość młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie z wałbrzyskich Warsztatów Terapii Zajęciowej.

Natomiast 14 listopada 2009 roku o godz. 10.oo, rozpoczęła się druga część bezpłatnych warsztatów dla trzeciej grupy prowadzona przez artystkę plastyka Ewę Rosiek-Buszko. Ta część warsztatów zrealizowana została w Galerii Książki Miejskiej i Powiatowej Bibliotece „Pod Atlantami” w Wałbrzychu. Tu dzieci również miały możliwość poznania wykorzystywania w różny pożyteczny i atrakcyjny sposób papieru. Uczestnikami zajęć byli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 oraz niepełnosprawna intelektualnie młodzież z wałbrzyskich Warsztatów Terapii Zajęciowej.

W przed dzień warsztatów 13 listopada przy współfinansowaniu przez Bibliotekę udało się zorganizować i otworzyć wystawę artystki, która zaprezentowała swoje dzieła Wałbrzyszanom. Ewa Rosiek – Buszko jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, nauczycielem dyplomowanym, stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. W roku 2003 zdobyła stypendium artystyczne Mino Paper Art. Village Project w Japonii – połączone z cyklem wystaw. Zajmuje się ceramiką, tkaniną unikatową, papierem ręcznie czerpanym. Pracuje jako pedagog, animator szeroko pojętego ruchu artystycznego dla dzieci i młodzieży.

Koordynatorem całości przedsięwzięcia była Lilianna Masiuk – specjalista ds. oświatowo-wystawienniczych BWA.
Nabór do II grupy warsztatów „Portret - krok w stronę sztuki fotografii”


Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych „Zamek Książ” organizuje nabór do II grupy warsztatów „Portret - krok w stronę sztuki fotografii” prowadzonych przez wałbrzyskiego fotografika Pawła Sokolowskiego.Zobacz galerię

W Wałbrzychu i okolicach nie ma żadnej średniej szkoły plastycznej. Jest za to sporo wrażliwej, uzdolnionej artystycznie młodzieży. Przy stosunkowo niedużym nakładzie środków i dodatkowej pracy, ta grupa może z powodzeniem zdawać na artystyczne uczelnie, rozwijać swoją pasję. Z naszych badań wynika, że najwięcej licealistów zainteresowanych jest studiowaniem fotografii oraz nowych mediów. By zdawać egzaminy na uczelnie, w wielu szkołach jest wymagana choćby minimalna wiedza i doświadczenie z zakresu fotografii tradycyjnej. Zajęcia warsztatowe odbywające dla I grupy w profesjonalnej pracowni fotograficznej oraz plenerze cieszyły się dużym zainteresowaniem i powodzeniem, dlatego od września organizujemy nabór na II grupę, która pracować będzie do grudnia br. Spotkanie organizacyjne dla wszystkich chętnych, którzy pragną wziąć udział w warsztatach (II grupa)oraz spotkanie podsumowujące pracę i działania I grupy odbędzie się 11 września o godz. 17.oo (piątek) w Wałbrzyskiej Galerii Sztuki BWA Zamek Książ.

ZAPRASZAMY TAKŻE NA WERNISAŻ „PORTRET – KROK W STRONĘ SZTUKI FOTOGRAFII” UCZESTNIKÓW I GRUPY W DNIU 18 WRZEŚNIA (PIĄTEK) O GODZ. 18.oo

Chcemy koncentrować się na pracy pod kontem indywidualnego rozwoju. Pragniemy pogłębić wiedzę i dać faktyczne umiejętności w posługiwaniu się medium. Zagadnienia, na jakich chcemy się skoncentrować to portret w ujęciu fotografii szlachetnej (czarno – białej, negatywowej). Zajęcia praktyczne poparte wiedzą teoretyczną z zakresu historii fotografii. Część praktyczna, której efektem będzie stworzenie własnej serii portretów do portfolio podzielona zostanie na trzy bloki warsztatowe: - negatyw – naświetlenie, wywołanie, obróbka - pozytyw – kopiowanie obrazu w ciemni fotograficznej - doświadczanie fotografii w jej pierwotnym stylu – praca z około 100 letnim aparatem.

Niezwykle ważna wydaje nam się wymiana doświadczeń oraz prezentowania swojego dorobku wśród szerszej grupy odbiorców. Dlatego uczestnicy przedstawiać się będą indywidualnie w formie autoprezentacji i zbiorowo podczas wystawy organizowanej w WGS BWA „Zamek Książ”.

Osoba, którą wybraliśmy, która podjęła się przeprowadzenia warsztatów to młody artysta, absolwent poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych - Paweł Sokołowski. Wiek prowadzącego, jak i jego kilkuletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą dają nam gwarancję wykonania założeń programowych. Paweł Sokołowski jest laureatem licznych konkursów fotograficznych (m.in. zajął I miejsce w Międzynarodowych Konfrontacjach Fotograficznych w Gorzowie Wielkopolskim w 2008 r.). Czynnie bierze udział w życiu artystycznym, jako autor wystaw ( m.in. „Fotografia 2000 – 2007” BWA Zamek Książ 2007r.), uczestnik plenerów i sympozjów poświęconych sztuce fotografii. Ponadto był dwukrotnym stypendystą Prezydenta i Rady Miasta Wałbrzycha. Działacz i popularyzator fotografii jako dziedziny sztuki wśród mieszkańców Dolnego Śląska, pozbawionych szerokiego dostępu do dóbr kultury i sztuki.

Po zakończeniu spotkań z młodzieżą zostanie stworzona multimedialna prezentacja, na której podsumujemy pracę uczestników dwóch grup, powstałą w wyniku warsztatów. Znajdzie się na niej również dokumentacja naszych działań i materiał z wystaw. Ten materiał zostanie rozprowadzony do szkół, bibliotek i ośrodków kultury w regionie w celu popularyzacji fotografii i działań z młodzieżą Wernisaż wieńczący pracę obu grup odbędzie się 18 grudnia 2009r. Wystawa potrwa do 17 stycznia 2010r.

WARSZTATY ZREALIZOWANO ZE ŚRODKÓW FINANSOWYCH MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt : Paweł Sokołowski 667 122 437 Lilianna Masiuk 074/665 88 24 WGS BWA Zamek Książ

Koordynatorem całości przedsięwzięcia była Lilianna Masiuk - specjalista ds. oświatowo-wystawienniczych BWA
PORTRET – KROK W STRONĘ SZTUKI FOTOGRAFII - warsztaty fotograficzne dla młodzieży


PRZYJMUJEMY ZAPISY NA DRUGĄ GRUPĘ!!! RUSZAMY OD WRZEŚNIA!!!! Informacje i zapisy pod nr tel. 074/665 88 24

Wałbrzyska Galeria Sztuki Biuro Wystaw Artystycznych „Zamek Książ” zaprasza na bezpłatne warsztaty fotograficzne dla młodzieży „PORTRET – KROK W STRONĘ SZTUKI FOTOGRAFII” prowadzone przez fotografika Pawła Sokołowskiego.

W Wałbrzychu i okolicach nie ma żadnej średniej szkoły plastycznej. Jest za to sporo wrażliwej, uzdolnionej artystycznie młodzieży. Przy stosunkowo niedużym nakładzie środków i dodatkowej pracy, ta grupa może z powodzeniem zdawać na artystyczne uczelnie, rozwijać swoją pasję. Z naszych badań wynika, że najwięcej licealistów zainteresowanych jest studiowaniem fotografii oraz nowych mediów. By zdawać egzaminy na uczelnie, w wielu szkołach jest wymagana choćby minimalna wiedza i doświadczenie z zakresu fotografii tradycyjnej. Dlatego pragniemy przeprowadzić nasze warsztaty. Tworzymy dwie grupy główne po ok. 15 osób pracujące przez 3 miesiące. Decydujemy się na niewielką ilość uczestników, ponieważ chcemy koncentrować się na pracy pod kontem indywidualnego rozwoju. Pragniemy pogłębić wiedzę i dać faktyczne umiejętności w posługiwaniu się medium. Zagadnienia, na jakich chcemy się skoncentrować to portret w ujęciu fotografii szlachetnej (czarno – białej, negatywowej). Zajęcia praktyczne poparte wiedzą teoretyczną z zakresu historii fotografii. Część praktyczna, której efektem będzie stworzenie własnej serii portretów do portfolio podzielona zostanie na trzy bloki warsztatowe: negatyw – naświetlenie, wywołanie, obróbka pozytyw – kopiowanie obrazu w ciemni fotograficznej doświadczanie fotografii w jej pierwotnym stylu – praca z około 100 letnim aparatem.

Niezwykle ważna wydaje nam się wymiana doświadczeń oraz prezentowania swojego dorobku wśród szerszej grupy odbiorców. Dlatego uczestnicy przedstawiać się będą indywidualnie w formie autoprezentacji i zbiorowo podczas wystawy organizowanej w WGS BWA „Zamek Książ”.

Osoba, którą wybraliśmy, która podjęła się przeprowadzenia warsztatów to młody artysta, absolwent poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych - Paweł Sokołowski. Wiek prowadzącego, jak i jego kilkuletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą dają nam gwarancję wykonania założeń programowych. Paweł Sokołowski jest laureatem licznych konkursów fotograficznych (m.in. zajął I miejsce w Międzynarodowych Konfrontacjach Fotograficznych w Gorzowie Wielkopolskim w 2008 r.). Czynnie bierze udział w życiu artystycznym, jako autor wystaw ( m.in. „Fotografia 2000 – 2007” BWA Zamek Książ 2007r.), uczestnik plenerów i sympozjów poświęconych sztuce fotografii. Ponadto był dwukrotnym stypendystą Prezydenta i Rady Miasta Wałbrzycha. Działacz i popularyzator fotografii jako dziedziny sztuki wśród mieszkańców Dolnego Śląska, pozbawionych szerokiego dostępu do dóbr kultury i sztuki.

Po zakończeniu spotkań z młodzieżą zostanie zrobiona multimedialna prezentacja, na której podsumujemy prace uczestników, powstałe w wyniku warsztatów. Znajdzie się na niej również dokumentacja naszej pracy i materiał z wystaw. Ten materiał zostanie rozprowadzony do szkół, bibliotek i ośrodków kultury w regionie w celu popularyzacji fotografii i działań z młodzieżą

Warsztaty dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt : Paweł Sokołowski 667 122 437 Lilianna Masiuk 074/665 88 24 WGS BWA Zamek Książ
Koordynatorem całości przedsięwzięcia była Lilianna Masiuk - specjalista ds. oświatowo-wystawienniczych BWA


facebook